Ya Elektrik Olmasaydı?

Küçüklüğümüzden beri hepimizin bir şekilde aklına gelmiştir bu soru.

Kime sorulursa sorulsun genelde aynı yanıtlar verilecektir ve verilecek yanıtların sayısı neredeyse sonsuzdur.

Öncesinde kısa bir bilgi verelim elektrik ile ilgili.

Elektrik enerjisinin üretimi ve kullanımı 1870’li yılların sonunda, gelişmiş Batı
ülkelerinde başlamıştır. İlk elektrik santrali 1882’de İngiltere-Londra’da hizmete girmiştir.

Tesla,Faraday ve Edison isimli üç bilim adamı ilk defa elektriğin varlığını ispatlamıştır.O günden sonra ise şimdiki icatlar yapılmıştır . Bu arada Tesla’nın elektriğin babası olduğunu düşünüyoruz. Edison’un ona attığı kazığı ise hepimiz biliyoruz 🙂

Elektrik hayatımızı nasıl kolaylaştırır?

En basitinden kullandığımız bilgisayarlar. Bu bilgisayarlar elektik ile çalışır; bilgisayarlar iletişim ve bilgi edinmenin en kısa yoludur. Aslında bu bile elektriğin iletişim ve bilgi edinme yönünden hayatımızı kolaylaştırdığının göstergesidir. Kullandığımız otomobiller, uçaklar vb taşıtlar elektrik olmadan çalışamaz. Ayrıca Çamaşır makinesinden bulaşık makinesine kadar birçok ürün elektrik ile çalışır.

Elektrik olmasa ne olur?
Tabiiki de elektrikle çalışan aletler çalışmaz. Günlük hayatımız işkenceye döner. Faturalarımızı bile ödeyemeyiz. Elektrik olmasa internet de olmazdı. İnternetin yokluğunu düşünemeyiz herhalde, facebook, google ve youtube ın olmadığı bir dünyadan sözediyoruz.
Cep telefonları, tabletler, televizyon, play station 🙂 elektrik enerjisi ile çalışır. Bankalar, hastaneler, okuduğumuz dergi ve gazeteleri yapan makineler de elektrik ile çalışır. Elektrik olmasa, 1 liraya aldığımız bir çikolataya 100 lira bile versek sahip olamayız. Elektrik olmasa uydular olmazdı, uzaya gidemezdik, fotoğraf çekemez, film seyredemezdik. Kısaca hayatımızda şu an normal gördüğümüz birçok şey, aslında bizim için hayal olurdu.

Bunun gibi yüzbinlerce örnek verilebilir.

Ancak kaybettiğimizde kıymetini anladığımız elektriği gereksiz kullanmamalıyız. Hem çevremiz hem de ülke ekonomimiz için elektriğin kıymetini bilmeliyiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir