Ya Futbol Olmasaydı?

Öncelikle neden futbol seçtiğimizi belirtelim. Tabi ki futbol olmasaydı basketbol veya beyzbol oynardık diyerek bu konuyu kapatacak değiliz.
Futbolu seçtik çünkü herkesin kabul ettiği bir gerçektir var ki o da dünyada en popüler sporun futbol olduğudur. İşte ” ya futbol olmasaydı ” diye sormamızın asıl nedeni bu.

Öncelikle futbol dediğimiz bu güzel spor ile ilgili kısa bir bilgilendirme yapalım.

Futbolun geçmişi M.Ö. 3000 yıllarına kadar dayanır. Çin’de imparator Huang Ti döneminde (M.Ö. 2697), askerlerin savaşa hazırlık amacıyla Tsu-Cuhu adıyla bir tür futbol oyunu oynadıkları, elimizdeki yazılı belgelerden anlaşılır. Deriden yapılmış bu yuvarlak topun, iki kazık arasından geçirilmesine dayanıyordu. Bugünkü modern futbolun kaynağı İngiltere’dir. Futbolun beşiği sözü de bu yüzdendir. İngilizler, 12.yy’dan itibaren futbol oynamaya başladılar. II Edward tarafından 1314 yılında yasaklanan futbol, 17.yy’a kadar hep gizli oynandı. Futbolculara da halk tarafından hep kötü gözle bakıldı. Kral II.Charles döneminde tekrar serbestçe oynanmaya başlanmıştır. 1863 yılında futbol kuralları belirlenmiş ve İngiltere Futbol Federasyonunu kurulmuştur. Bu tarihten sonra da futbol, Avrupa ülkelerine ve bütün dünyaya yayıldı.

Biraz da sayısal bilgiler verelim:
Avrupa Ölçeğinde yıllık cirosu 14.6 Milyar EURO
Dünya ölçüsündeki büyük kulüplerin yıllık ciroları 200 milyon EURO düzeyinde
Avrupa Şampiyonlar Ligi yıllık cirosu 1 Milyar EURO civarında
Sektörün küresel ölçeği dışsal ekonomiler ile birlikte 200 Milyar USD mertebesinde
Modern bir stad yapımı 100-500 milyon USD civarında.
Ülkeler Avrupa ve Dünya kupalarını çekebilmek için 4-5 Milyar USD yatırım yapabiliyorlar
Dünya Kupası ve Avrupa Kupası programları büyük sponsorluk ve yayım gelirleri sağlıyor. Futbol Medya ve reklamcılık ve sponsorluk sektörleri ile de yoğun ilişki içinde.

Futbol, sadece futbol değildir sözü boşa söylenmemiştir aslında. Gördüğünüz üzere, muazzam bir sektörden bahsediyoruz aslında. futbol olmasaydı, yukarıda belirttiğimiz bu milyarlarca dolar veya euroluk paralar harcanmayacaktı. Ve yine futboldan ve futbolun ortaya çıkardığı katma değerden yararlanan yüz binlerce insan ve onların geçindirdikleri ailelerini de katınca, milyonlarca insan bu katma değerden mahrum kalacaktı. Diğer açıdan, futbola harcanan milyarlarca EURO, eğer futbol olmasaydı acaba nereye giderdi? Bunu hep düşünmüşümdür. Bu para, Afrika’da açlıktan ölen çocuklar için veya dünyada hergün çöplükten beslenmek zorunda kalan, üzerine giyecek kıyafeti bile olmayan, evsiz sokakta uyuyan insanlara kullanılır mıydı? Yoksa futbol olmasa başka sporlara veya zevklere mi harcardık bu kadar parayı?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir