Ya İnternet Olmasaydı?

En az elektrik kadar zor bir konu ile karşı karşıyayız.
İnternet gibi, inanılmaz bir hızla tüm insanlığa yayılmış bir gelişme nadir bulunur. Öyle ki internetin olmadığı bir dünyayı çoğumuz hayal bile edemeyiz. Milyonlarca insan 24 saat boyunca sürekli online kalmayı tercih etmektedir. Ve yine milyonlarca insan, günde en az 1 saatini internette sörf yaparak geçirmektedir.
Peki İnternet dediğimiz şey nasıl ortaya çıktı?

1970’li yılların başında, ABD Savunma Bakanlığı, ülke topraklarına yapılacak olası bir nükleer saldırı sonrasında askeri üslerin ve füze rampalarının iletişimini sürdürebilmek için, ARPAnet adlı gizli bir proje başlattı.

ARPAnet önce üniversiteler, sonra bazı devlet kuruluşları tarafından kullanılmaya başlandı. Ardından Avrupa’ya geçti. Artık Internet adıyla tanınıyordu. 1980’lere kadar daha çok e-posta ve dosya transferi için kullanıldı.Günümüzde ise artık her alanda ondan faydalanıyoruz.

Internet yaşantımızı elektrik, telefon kadar değiştirdi. Yalnızca bir iletişim aracı değil, bir çoğumuz için günlük hayatın bir parçası haline geldi. Bu teknoloji yardımıyla pek çok konuyla ilgili bilgiye kolay, hızlı ve güvenli bir şekilde erişebiliyor, sosyal medyayı kullanarak an be an tüm dünya gündeminden haberdar oluyor ve sürekli çevremizle iletişim halinde olabiliyoruz.
Dünya üzerinde tüm şirketler, e-mail kullanarak birbirleri ve müşterileri ile iletişim kurmaktadır. Her saniye milyonlarca bilgi, resim, döküman,video,dosya,resim internet sayesinde bir noktadan bir noktaya transfer olmaktadır. İnternet olmasa, bunların hiçbiri olmayacak, bugün yüzbinlerce şirket iflas edecekti. Dünyadaki para transferleri, yüksek oranda internet aracılığı ile olmaktadır. İnernetin yokluğu, kişiler, şirketler ve ülkeler arası para transferlerini neredeyse imkansız bir hale getirecekti. Diğer taraftan, internetin yokluğunda erişim hızımız bu denli rahat olmayacak, sosyal medya dediğimiz, facebook, twitter, instagram gibi yazılımlar olmayacak, youtube ise hayallerimizde bile olmayacaktı.
Netcraft‘ın verilerine göre, 2014 yılının haziran ayında dünyada 923.343.984 adet web sitesi varken bu sayı 2015 yılında 1.468.322.172’e yükselmiş.
İnternetin yokluğunda, tüm bu web sitelerini unutun! Bu düşüncenin tahammülsüzlüğü bile internetin hayatımıza ne kadar büyük bir etkiye sahip olduğunu göstermek için yeter.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir