Ya Narkoz Olmasaydı?

Kısaca bilgi vermek gerekirse, Narkoz, sözlük anlamı ilaçla yapay olarak sağlanan ve vücutta bir ya da birkaç görevin azalmasına yol açan uyku durumuna verilen addır; anestezi olarak da adlandırılır.
Afyon, alkaloit, kloral, sulfonal, veronal gibi maddelerden ve eter ve kloroform gibi uyuşturucu maddelerle de beyne tesir edilerek hasta uyutulur; ki buna da genel anestezi deniliyor zaten. Anestezi 4 evreden oluşur ve 4.evre, solunum felcinin tam hale gelmesi ve tam dolaşım yetmezliği ile başlar, ölümle bitebilir. Bu yüzden anestezi uzmanlarının asıl görevi narkoz verilen kişiyi 3.evrede tutmaktır.

Narkoz ilaçları ve narkoz işlemi bulunmadan önce, ameliyatlar çok zor şartlar altında ve hastaya dayanılmaz acılar çektirerek yapılıyordu.
Narkoz olmasaydı, belki yine bazı basit amliyatlar acı çektirerek de olsa yapılabilecekti ama bugün kalp nakli, anjiyo, bypass, organ nakli, beyin tümörü, bağırsak ve diğer iç organ ameliyatlarını yapmak imkansız hale gelecekti. Narkozun varlığı, tıp dünyasına yüzlerce tip ameliyat yapma şansını tanımıştır.

Narkozun yokluğu, ameliyat sayesinde hayatı kurtulan milyonlarca insanın ölmesi anlamına gelecektir. Bu açıdan bakıldığında narkoz, insan hayatına direkt etki eden, hatta veterinerlik alanında kullanıldığı için, hayvanların da hayatına direkt etki eden ve değeri kelimelerle anlatılamayacak kadar önemli bir kavramdır. Günlük hayatın hızlı akışında, narkozun yokluğunu düşünmemiş olabiliriz veya bir yakınımız ameliyat olmadığı sürece aklımıza da gelmemiş olabilir ama şöyle bir düşünüldüğünde, birkaç maddenin belli oranlarla birleşiminden oluşan bir narkoz ilacının, ne kadar büyük işler başardığını ve etkisinin ne kadar hayati olduğunu anlayabiliriz. Hayatımıza narkozun ve anestezinin tabi ki girmesini sağlayan Jan Riks,William Morton ve John Snow ‘a ne kadar teşekkür etsek azdır.

Umarım hiçbiriniz narkoz almak durumunda kalmazsanız ama kesin birileri her dakika narkozun etkisinde kalıyor ve biz de ameliyat olan herkese acil şifalar diliyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir